Bull terrier to jedna z najbardziej charakterystycznych ras psów. Mają wiele indywidualnych cech, które pozwalają nam je rozpoznać, jednak niewątpliwie najważniejszą z nich są ich nietypowe głowy i pyski. Podłużny kształt pyska i jajowata głowa sprawia, że bull terrier z profilu zdaje się mieć niemal płaską czaszkę i niezwykle wydłużoną twarz. Całość czaszki psa wygina się nieco w okolicach czubka nosa. Dolna szczęka tych psów jest nisko osadzona i niezwykle silna. Niech nikogo nie zwiodą niewielkie rozmiary tego psa. Uścisk jego szczęki dorównuje niejednemu gatunkowi o wiele większych rozmiarów. Dodatkowo nietypowego wyglądu u bull terrierów dodają oczy, które są głęboko osadzone i mają swój unikalny, trójkątny kształt. Jeżeli prześledzimy charakterystyczne cechy większości znanych nam ras psów, zauważymy, że tylko bull terriery mają tę nietypową cechę, którą są trójkątne oczy. Pomimo tego, że nawet dorosłe osobniki tej rasy są dosyć lekkie i niskie, ich ciało jest niezwykle umięśnione. W genetycznej budowie bull terriera dominują silnie umięśnione ramiona. Nawet ogon tych psów nieco wyróżnia się na tle innych ras, ponieważ noszą go w poziomej pozycji. Jeżeli chodzi o ich umaszczenie, najczęściej spotkamy bull terriery o mieszanych barwach. Niekiedy jednak można spotkać przypadki, w których są całkowicie czarne, lub białe.

Bull terriery bardzo często postrzegane są przez właścicieli jako niezależne i uparte psy, dlatego nie są zalecaną rasą dla osób, które nie mają doświadczenia ze zwierzętami lub nie potrafią sobie poradzić z zachowaniem czworonoga będącego pod wpływem presji. Mimo wszystko rasa bull terrierów jest podatna na zdyscyplinowanie, co wymaga odpowiednich szkoleń. Nawet najbardziej uparty pies może ostudzić swój temperament pod wpływem doświadczonej ręki trenera zwierząt. Warto zadbać o socjalizowanie bull terrierów jeszcze, gdy są szczeniakami i wyprowadzać je w otoczeniu innych psów. W przeciwnym wypadku mogą nie oswoić się z innymi zwierzętami w późniejszych latach, co niekiedy stanowi kłopot. Szczególnie gdy właściciel ma w domu więcej niż jedno zwierzątko. Warto podkreślić, że bull terriery to niezwykle odważna rasa. Wyszkolony bull terrier będzie doskonałym towarzyszem w rodzinie z dziećmi, a nawet pomoże się nimi zaopiekować. Psy te niezwykle przywiązują się do osób, które dobrze je traktują, dlatego też można liczyć na to, że odwzajemnią podarowaną im miłość.

Rasa bull terrier ma swoje początki w okolicach XIX wieku, gdy stworzono psy z myślą o zaspokojeniu potrzeb związanych ze zwalczaniem szkodników. Niestety, gdy ludzie odkryli potencjał do walki u tych czworonogów, zaczęli wykorzystywać je do krwawych walk między psami. Bull terriery charakteryzowały się nieustępliwością pomimo swoich niewielkich rozmiarów, dlatego też ich niewielkie, muskularne ciało połączone z szybkością i determinacją stanowiło dobre atrybuty, które wykorzystywały w trakcie walki. Po wyhodowaniu bull terrierów w XIX wieku ludzie próbowali odkryć ich potencjał bojowy, dlatego też przywiązywali do drzew i słupów byki oraz niedźwiedzie, z którymi musiały mierzyć się bull terriery. Niektórzy z hodowców, którzy tworzyli szczep psów do walki, zaczęli krzyżować buldogi z terierami.

Bull terriery niestety cierpią na przypadłość związaną z genetyczną wadą słuchu. Wszystkie szczenięta należy poddać uważnej kontroli, aby upewnić się, że pies nie jest głuchy. Problem ten występuje u ogromnej ilości bull terrierów czystych rasowo.